Mivel nálunk ez most nagyon is aktuális volt, ezért írok egy blogot most a holland sulirendszerről, mert más, mint a magyar.
OVI - kinderdagverblijf
Először is nincs kötelező ovi, még a suli előtti utolsó év sem az, ettől függetlenül a legtöbb gyerek jár oviba, ami borzasztóan drága, de lehet rá támogatást kérni. Egyáltalán nem ritka, hogy 20 hetes csöppségek kezdik az ovit, és az sem, hogy egy gyerkőc napi 8 órát van oviban. De mivel itt nem muszáj minden nap menni, ezért van olyan ismerősöm, akinek a kislánya csak hétfőn és kedden megy oviba, akkor viszont elég sok órát tölt el ott, de a hét többi napján nem megy.
ÁLTALÁNOS ISKOLA - basisschool
Az általános iskola 4 éves korban kezdődik. Aznap, amikor a gyerkőc betölti a négyet megy először iskolába, így értelemszerűen ez lehet január 22.-e, de augusztus 31.-e is. Az első két év /group 1 - 2/ kötelező, ez a tulajdonképpeni magyar nagycsoport. Az iskolaév itt augusztus-szeptemberben kezdődik, tehát értelemszerűen ha valaki június 10.-én kerül az első osztályba /vagyis a nyári szünet előtt/ az szeptembertől nem másodikba megy, hanem újra elsős, de ez nem jelenti azt, hogy évet ismételt. A gyerekek így hat vagy hétévesen kezdik az igazi tanulást, írást, olvasást. Valójában ugyanannyi idősen kezdik a sulit itt is, de az első két év az felkészítés.
NYÁRI SZÜNET
Itt 6 hétből áll a nyári szünet, de cserébe év közben sokkal több szünet van, a kéthetes szünetek sem ritkák. Összességében azt mondom, hogy ugyanannyi szünetet kapnak a gyerkőcök, mint otthon. Nincs annyi állami ünnep viszont, ami otthon van, Mindenszentek napja például - ami itt nem halottak napja - csak minden ötödik éveben munkaszüneti nap. További ünnepek a karácsony, a húsvét, mennybemenetel, a felszabadulás napja és pünkösd, illetve a király szülinapja - április 27. Nem sok, az biztos.
Az ország három részre van felosztva, észak, közép és dél, mert a nyári szünetet nem egyszerre adják ki, mert akkor az egész ország egyszerre menne szabadságra - Spanyolországba.
(Ez egy másik sztori lenne, nyáron "minden" holland Spanyolországba megy, ott van az ideiglenes Hollandia, az utolsó kiteszi a KIÜRÜLT táblát a határon. Persze ez nem teljesen igaz, mindig vannak kivételek, de a nagyon nagy többség Spanyolországba megy.)
Így aztán minden évben más időpontra esik a nyári szünet ideje, de mindig júliusban kezdődik, az fix, csak nem lehet tudni, hogy melyik évben mikor. Az új tanév értelemszerűen augusztus végén vagy szeptember elején kezdődik. Volt olyan év, hogy július közepén kezdődött a szünet és augusztus 25.-én már újra suli volt, de olyan is, hogy csak szeptember ötödikén kezdődött a suli. Az országrészek közötti eltolódás 1-2 hét, tehát az északi gyerekek már néha suliban ülnek, miközben a déliek még spanyolban búvárkodnak, vagy Magyarországon lángost esznek vagy szalonnát sütnek. És fordítva is igaz. Tavaly pl. mentünk az ország középső részébe egy majomparkba /felvételire/ a szünet utolsó napjaiban, és ott már kint voltak a táblák az utak mellett - lassan hajts, a suli már elkezdődött, nekünk meg volt még egy hét kb. a suliig.
Ami még érdekesség, hogy egyetlen könyvet, füzetet, tollat és felszerelést sem kell megvenni, mindent kapnak a sulitól. És ami még fontosabb, nem is kell cipelniük a suliba. Az összes befektetés a tesicucc, ami bármi lehet, nincs meghatározva, hogy mibe izzad a gyerek, és az uzsidoboz és a flaska az innivalónak. Itt nem kapnak enni a gyerekek, viszont az az egyetlen amit a suliba kell vinniük. Rendszeresen egy kis táskával mennek suliba, amiben az ebédjük és tízóraijuk van, és hetente kétszer a tesicucc. Nagyon könnyű reggel elkészülni.
Házi feladat: 2. 3. és 4. osztályban nincs, feljebb van, heti 1-2 A4-es papír valamelyik tantárgyból. Azok kapnak több házit, akik le vannak maradva, hogy felzárkózzanak. Rendszeres a csoportmunka vagy a pármunka, sok projektet csinálnak, sokat kirándulnak a természetbe, múzeumokba és nagyon sok látogatójuk van külsősöktől, egészséges étkezés témában pl. vagy környezetvédelem.
KÖZÉPSULI - MIDDELBARE SCHOOL
Ez most sokat változott, és nekem erre van még jelenleg a legkevesebb rálátásom. Ugyanúgy több rétegből áll, mint a magyar, de a három legnagyobb része a wmbo, a havo és a vwo.
A VMBO-nak 4 szintje van, ez az otthoni szakmunkás és szakközépiskola szintjeinek felel meg. A HAVO az otthoni gimnázium egyik szintje, 5 éves, a VWO a másik, ami 6 éves. Ez a legmagasabb szint.
Valójában bárhonnan lehet továbbmenni, és akár egyetemig eljutni, ez persze azt jelenti, hogy végül mindenkinek aki egyetemre akar menni, különböző felzárkóztató képzéseken el kell érni a VWO szintet. Ha valaki HAVO szintet kap, akkor az ötödik év után jelentkezhet a VWO szintre. Mivel még itt nem tartunk, nem tudom, hogy javaslatot kap-e a diák, hogy jelentkezzen, vagy ő jelentkezik és a jegyei alapján elbírálják, vagy felvételeznie kell, hogy megcsinálhassa a pluszképzést. Ez még a jövő zenéje, 5 év távlata. HAVO-ból egyenes az út viszont a főiskolára, külön képzés nélkül.
A HAVO nagyon szép eredmény - Petrának ez van - főleg ha azt tekintjük, hogy 7 éve még egy szót sem beszélt hollandul.
Amit tudok még a középsuliról, hogy meg van a tankönyv- és eszközlista, amire szükségük lesz a tanulóknak, ezeket majd nekünk kell megrendelni, de nem kell kifizetnünk, mivel automatikusan támogatott mindenkinek.
Ami Petra esetében fontos, és különleges, hogy sorsolás útján került be a választott iskolába. Jelenleg Tilburg-ben két népszerű iskola van, az Odulphus, Petra jövőbeni sulija és a De Nieuwste School /DNS/, ahol speciális projektrendszerben tanulnak a gyerekek.
A DNS volt az első, ahová túljelentkezés volt, ott vezették be a sorsolást évekkel ezelőtt. Tavalyra az Odulphus is eljutott arra a szintre, hogy közkedvelt és népszerű lett, muszáj sorsolni. Minden gyerek aki sorsolós suliba jelentkezik első helyen, meg kell adni egy második sulit, ahová automatikusan felveszik, amennyiben nem sikerül bejutni a sorsolós suliba.
Testvérek előnyt élveznek, sorsolás nélkül kerülnek be a suliba, Petráék esetében ez rögtön 10 fővel csökkentette az esélyeket. 43 fő jelentkezett a HAVO szintre, de csak 30-at vettek fel. 10 testvéri ágon jutott be, tehát 20 gyereknek volt esélye, hogy sorsoláson keresztül bejut.
Az Odulphus a VWO oktatására helyezi a hangsúlyt, de ez nem jelenti azt, hogy a HAVO szint el van felejtve. A HAVO diákok egy gyönyörű új épületet kaptak pár éve, és mivel a HAVO oktatás is magas szintű, nagyon közkedvelt itt Tilburgben. Viszont a VWO jelentkezők - 144 gyerkőc - sorsolás nélkül automatikusan felvételt nyertek. A sorsolás tegnap este fél 9-kor volt, közjegyző jelenlétében. Részt lehetett venni, de nem volt kötelező. Minden jelentkező kódot kapott, betűk és számok, aki húzott az nem láthatott neveket. Kb. egy órával a sorsolás megkezdése után már fent voltak az eredmények a weboldalon.
Petra nagyon boldog, én is, Szabina picit kevésbé - most nem ő a főszereplő királylány - még nem fogja fel, hogy ez az ő jövőjére nézve is nagyon kedvező hatással lehet, amennyiben sikerül neki a HAVO szintet megütnie, és amennyiben az Odulphus-t választja középsulijának.