Tegnap a dzsungelről írtam, ma Szabina kedvencét mutatom meg nektek, az Óceánt. Ebben a részlegben rengeteg akvárium és halfajta kapott helyet, de a leglátványosabb a 3 millió litert és 3 cápafajtát befogadó cápaakvárium.
Itt az üveg vastagsága 35 cm, míg a többi medencénél 10 cm. Javarészt fekete uszonyú szirti cápák vannak benne, de van kalapácsfejű cápa is, ezek mind veszélyesek lehetnek az emberre. Mellettük vannak leopárd cápák is, amik bár ragadozók, az embert nem támadják meg. Ahogy belépünk a cápák 'csarnokába' hihetetlen méretekkel találkozunk. A hatalmas medencében egy komplett hajó van elsüllyesztve, ami ritka érdekes látvány.
A szirti cápák a legaktívabbak, és belőlük van a legtöbb az akváriumban.
A kalapácsfejű cápa csak a második látogatásunk alkalmával bújt elő (mert vissza kellett menni még egyszer indulás előtt).
Ez a legnagyobb cápa az akváriumban. Nem tudjuk, hogy csak egy van-e vagy több is, mert egyszerre csak egyet láttunk.
És a leopárd cápa. Ebből biztosan volt kettő, mert egyszerre is láttuk őket. Amikor először érkeztünk az akváriumhoz, az egyik a hajó orránál pihent, szinte a mozdulatlanul, a másikat nem is láttuk. Másodjára viszont aktívak voltak.
Az alábbi videót a Youtube-on találtam, a cápavacsi előkészítéséről és az etetésről szól. Heti négyszer kapnak enni a cápák, és nem a látogatók előtt etetik őket, hanem abban a részben, ahová mi nem látunk. Makrélát, tintahalat kapnak a cápák, amikbe vitaminokat dugnak el. Így aztán oda kell figyelni, hogy melyik cápa kapott már vitamint és melyik nem, mert - ahogy a srác magyarázza - az nem jó, ha az egyik két adagot kap, a másik meg egyet sem. Így nyilván ezeknek a srácoknak jól kell ismerniük a medence össze cápáját.
Ahogy a srác mondja: nem mindig van kedvük a cápáknak enni, eléggé válogatósak tudnak lenni, és tudják, hogy milyen kajákat kapnak, úgyhogy ha nincs kedvük a tintahalhoz, akkor egyszerűen elfordulnak, mert tudják, hogy akkor most makréla jön, "nyam-nyam, inkább azt akarok enni". A két srác 4-4 cápát etet, mivel összesen 8 cápa van a medencében. Különböző kis részletekről és a viselkedésükről ismerik fel a cápákat.
A következő videóban a srác arról beszél, hogyan tisztítják az akváriumot belülről, és mik a biztonsági előírások. Etetésnél ha kiesik a fogó a kezéből, amivel a vacsit nyújtja a cápáknak, akkor hagyni kell, nem szabad utána nyúlni vagy utána kapni, mert az nagyon veszélyes lehet. A következő merülés alkalmával majd felhozzák, hacsak a cápák addig fel nem zabálják. A videóban nem a cápaakváriumba merül, hanem a korall akváriumba, de ide sem egyedül, hanem egy kollégával. Itt ugyanis ráják vannak, és mindamellett, hogy mérgezőek, a tüskéjük halálos sebet ejthet az emberen. Itt Steve Irwin-t, a krokodilvadászt említi, aki 2006-ban egy rája áldozatává vált.
A cápa akváriumba is kettesével merülnek, egy tapadókoronggal rögzítik magukat az akvárium falára, és egy ronggyal dörzsölik át az üveget. Az egyik takarít, a másik pedig távol tartja a cápákat. Nekünk nem volt szerencsénk ezt látni, de ahogy a filmből kiderül, látogatási időben puceválnak, ami igazán látványos lehet a cápaakváriumban. Biztos sok nézőjük/szurkolójuk akad, (és talán a cápáknak is). Az biztos, hogy nem hétköznapi foglalkozásuk van, vicces lehet az önéletrajzukat olvasni. :)