Utolsó nap Camden Market-é volt. Camden Town London egyik negyede, itt helyezkedik el a Camden Market, vagyis a camdeni piac.
A piacnak több bejárata van, pl. Camden Lock, Camden Market, Camden Stables, ésatöbbi.
Az internet ezt írja Camden Town-ról: "egyél, igyál, vásárolj és táncolj", vagy "bohém piac", vagy "alternatív hangulatával, élőzenével, előadókkal csábít London híres piaca, ami nem mellesleg egy csodás vízi út mellett fekszik", vagy "nem számít szokatlan látványnak a bőrruha, a szegecsek és az acélbetétes bakancs". Mind igaz.
A piac számomra legszebb része a a Camden Stables, vagyis a camdeni istállók, aminek a kiterjedt, néhol zegzugos utcácskái, nemzetközi ételei és termékei miatt igazán fantasztikus, megfoghatatlan atmoszférája van. És a lószobrai miatt, amik még négy éve ott voltak minden kis utcácskán és zegzugban, mára viszont már valamiért eltávolították őket. Ezt nagyon sajnáltam, mert Szabinának sokat meséltem a hatalmas lovakról, amikkel majd fényképezkedhetünk. De szerencsére az interneten van erről is kép, úgyhogy most azokból válogattam, hogy valamennyire érezzétek, milyen is lehetett a régi atmoszféra az Istálló-piacon.
A Camden Market a 20-as években egy raktárterületként kezdte pályafutását, lerakóhelyekkel, átrakóhelyekkel. Egy kereskedelmi központ, ahol szükség volt a lovak erejére. A jelenlegi Camden Stables (Camdeni Istállók) a régi istállók helyét kapta meg. És az üzletek az istállókban vannak berendezve, ami egyértelműen látszik a legtöbb üzleten. Igazán különleges élmény végigsétálni ezeken az üzleteken.
A Camden Market többi része is fantasztikus, a főutcán az üzletek különleges díszítése igazán lenyűgöző.
A hipermoderntől:
A bio-ig:
És a már fentebb említett csatorna egy részlete:
És Amy. London és a Királyság egyik büszkesége, a 27 évesen elhunyt világhíresség Camdenben lakott, és itt is halt meg. London számos pontján vannak Amyhez kötődő épületek és helyszínek, a legjelentősebbek azonban Camdenben vannak. Az Istálló Piacon van felállítva Amy életnagyságú szobra 2014 óta.
Itt pedig mi 'szobrozunk' kevésbé híresen:
És akkor egy kicsit gasztrózzunk. Neeeem, nem mint tudjátok, mi nem eszünk nagyon változatosan, Szabina válogatós, én vegetáriánus vagyok, Petra az, aki a legtöbbféle ételt megeszik, és ő a leginkább bevállalós is. A gasztroblog rész emiatt nem lesz nagyon kiterjedt, inkább csak emléket állít néhány ételnek, amit mi megkóstoltunk. Azért csak néhánynak, mert picit későn jutott eszünkbe, hogy fotózzuk az ételeket, amiket megeszünk.
A Fish&Chips Anglia kultikus étele, régebben újságpapírba csomagolták és ecetes savanyúságot csomagoltak mellé ha a vevő kérte. Amikor tinikoromban volt szerencsém Angliába menni, még így kóstoltam a fish&chips-szet. Most is biztos van még ilyen, de mi most egy 'hamburger üzletlánc-mintára' összeállított ételdobozt kaptunk, abban volt minden, az ecetes szószt, vagy majonézt, ketchupot magunknak kellett elvenni a pultról, ha azt kértünk hozzá. Ez egy nagy különbség Anglia és Hollandia között. Itt minden szószért fizetni kell, ott ki van téve, annyit veszel el, amennyit akarsz, ingyen van.
Finom volt, kicsit zsíros, de lehet, hogy ilyennek kell lennie. Itt Petra csípős csirkeszárnyakat evett, Szabina pedig hot-dog-ot. Igen, enyém volt a hal, a csajok meg sem kóstolták.
Az M&M's World-ben is volt gaszto-pillanat. Minden érkezőt megkínáltak pár darab csokidrazséval. A lányok ezeket kapták:
Itt vettünk is két zacskó csokidrazsét, de az is mind eltűnt a feneketlen kislány-bendőkben, mielőtt fotóztunk volna.
A mekizésről nem csináltam fotót, azt ismeritek úgyis. A Pret A Manger-ről sem, de hozok a netről nektek.
A Pret logójában ez van: organikus kávé, természetes ételek. Kábé ennyi. Rengeteg szendvics, saláta, tészta, bio sütik, dzsúzok, joghurtok, stb. Egyszerű, gyors, egészséges.
A Borough Market-en a lányok nagyon finom kézműves brownie-t és pikáns fahéjas csigát (igen, Petra) ettek, képem nincs, de a fincsi kávéról, ami az útikönyvekben benne van, mint ajánlat, igen. Petra jegeskévát iszik, én meg tejeset. A hely neve: Monmouth Coffee.
És Camden Town.
Petra valamiféle különleges fánkkal kezdett, igazán roppanós volt:
Majd a buborékos gofri, tejcsokiszósszal és tejszínhabbal:
A kínai csirke és loempia, sült zöldséges tésztával:
Ezzel is úgy jártunk, mint olyan sok más étellel, rávetettük magunkat, és majdnem az utolsó falatnál jutott eszünkbe, hohó! Fotó! A zöldséges loempia már eltűnt a gyomromban, és a tészta nagyja is. A kislányok elmondása szerint soha de soha nem ettek még olyan finom csirkét, mint ez. A panírja finom roppanós volt, az íze kiváló, csak messzire kell menni érte. Petra azóta is emlegeti. A kínai standnál kínálgatják a falatokat, így csábítják a vevőket. Erre lehet csábulni, ha az ember eszik húst, az biztos.
Ezután megint édes következett, almás pite mályvacukor krémmel, és whooppie pie.
Ez utóbbi két csokoládés kekszből áll, amik nem roppanósak vagy omlósak, hanem puhák, ebben mályvacukor krém van.
Majd kávé, Petrának jeges, nekem tejes - mint mindig.
Természetesen ezeken felül is ettünk, ittunk, de sokszor elfelejtettük, hogy fotózzunk. Hiába no, nem vagyunk gasztrobloggerek, csak enni szeretünk.
Valami, ami egyetlen londoni blogból sem maradhat ki:
A londoni taxi. A taxik már nem kizárólag feketék, bármilyen színben előfordulnak, de azért a fekete a legjellemzőbb, még mindig.
A másik dolog, ami kellemesen meglepett, Londonban, és lehet, hogy a Királyságban mindenhol, ingyenesek a közvécék. Hollandiában, és az általam ismert és látogatott európai országokban mindenhol kell fizetni a vécéért, de Londonban sehol!
És még valami. Mivel ez a blog a lányok öröksége, így olyan fotókat teszek most fel, amik csak a számukra bír jelentőséggel, a vonatjegyeket, és a londoni bérleteinket. Ezeket használtuk minden alkalommal a földalattin, és mivel a fizikai jegyeket nem tartottam meg, így mégis emlékeznek majd hogyan utaztunk együtt.